Płytki podłogowe, które chcemy zakupić do łazienki, powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Z pewnością powinny być to płytki, które będą odporne na wodę i wilgoć, która może panować w łazience. W przypadku jeżeli płytka nie jest odporna na działanie wody, mogą powstawać na niej różne odbarwienia, może być to woda z szamponem, która będzie spadała na płytki, następnie po wyschnięciu powstaną plamy. Dlatego w tym przypadku będziemy wybierali płytki, które nie nasiąkają, mogą być to przykładowo płytki szkliwione. W przypadku płytek ściennych parametry, jeżeli chodzi nasiąkliwość, mogą być trochę niższe, jednak warto zwrócić uwagę na płytki znajdujące się przy zlewie, aby posiadały one nieco lepsze właściwości.

Jakie parametry płytek wpływają na ich funkcjonalność?

Dodatkowo płytki z czasem będą się wycierały, dlatego producenci określają ścieralność płytek. Jest to 5 klas, w tym przypadku im wyższa klasa, tym płytka będzie odporniejsza na ścieranie. Oczywiście w przypadku łazienki, gdzie często chodzimy boso, ścieralność nie będzie aż tak istotna, bardziej powinniśmy zwrócić na nią uwagę w przypadku przedpokoju czy też kuchni. W łazience ważna będzie antypoślizgowość, płytki nie powinny być śliskie, dlatego w tym przypadku będziemy wybierali modele oznaczone literą R, przy czym R13 to wartość, gdzie płytka jest najbezpieczniejsza.

Oczywiście płytki wypalane mogą posiadać nieco inną barwę a także wielkość, dlatego będziemy poszukiwali płytek z gatunku pierwszego, w tym przypadku możemy liczyć na równe boki, podobny odcień każdej płytki, która będzie znajdowała się w pudełku. Ponadto możemy zakupić płytki rektyfikowane, w tym przypadku płytki są docinane, dzięki temu otrzymujemy równe brzegi, możemy zastosować cieńszą fugę. Z pewnością płytki tego rodzaju będą lepiej prezentowały się zarówno na podłodze, jak i na ścianie.

Oczywiście możemy kupić płytki tradycyjne o płaskiej powierzchni lub też płytki wypukłe, mogą one posiadać różne wzory, różne konfiguracje, schematy, które położone na ścianie będą się łączyły w interesujący wzór. Naturalnie warto zastanowić się nad odcieniem, bardzo ciekawą propozycję ma Paradyż, płytki Moonlight, które możemy obejrzeć na stronie https://e-plytki.eu/pl/c/MOONLIGHT/6044, dostępne są w kolorach jasnych jak również ciemnych, zatem każdy będzie mógł wybrać płytki odpowiednie dla siebie.