Bardzo popularnymi materiałami wykończeniowymi łazienek są płytki ceramiczne na ścianach, oraz płytki gresowe na podłodze. W wielu sklepach oferujących materiały budowlane oraz materiały wykończeniowe możemy zakupić wysokiej klasy płytki ceramiczne. Oferowane płytki posiadają szeroką gamę wymiarów, dzięki czemu łatwo jest wybrać odpowiednie dla danego pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę, iż płytki mogą znacznie się od siebie różnić, mogą być wykonane z różnego materiału, ale także posiadać inne klasy, gatunki. Warto zatem wiedzieć na co zwrócić uwagę, kiedy chcemy wybrać płytki nie tylko ładne, ale również funkcjonalne. Oczywiście często zwracamy uwagę na gatunek płytki, w tym przypadku warto oczywiście wybrać gatunek pierwszy, dodatkowo powinniśmy wiedzieć czym różnią się płytki ścienne od płytek podłogowych.

Parametry płytek łazienkowych

Zasadniczo płytki podłogowe powinny być bardziej odporne na wilgoć, w tym przypadku nasiąkliwość płytek podłogowych powinna wynosić poniżej 3%. Inną klasę nasiąkliwości mogą posiadać płytki ścienne, może być to nasiąkliwość od 3 do 10%. Oczywiście warto zwrócić uwagę, iż przy zlewie warto zastosować płytki nieco bardziej odporne, jeżeli dodatkowo posiadamy prysznice, gdzie część ścian stanowią płytki, wówczas także należy zastosować płytki bardziej odporne na nasiąkanie. W przypadku podłogi zwracamy uwagę na ścieralność, powinny to być płytki odporne, które w ciągu kolejnych lat użytkowania nie stracą swoich właściwości.

W przypadku podłogi bardzo dobrze sprawdza się gres szkliwiony, możemy wybrać bardzo wiele modeli, kolorów, wielkości płytek gresowych. Szkliwo zapewnia ochronę, głównym zadaniem będzie w tym przypadku ochrona przed wilgocią, wodą, zatem tego rodzaju płytki mogą się doskonale sprawdzić nie tylko w łazience, ale także w kuchni czy w przedpokoju. Pamiętajmy, iż często do przedpokoju wchodzimy w mokrych butach czy też pokrytych śniegiem, dlatego też wykorzystanie gresu szkliwionego w innych pomieszczeniach również będzie dobrym pomysłem. W przypadku ścian możemy wybrać płytki ceramiczne, mogą być one nieco cieńsze, będą posiadały mniejszą wagę, dzięki czemu łatwiej będzie ułożyć je na ścianie.

W przypadku kiedy potrzebujemy płytek ściennych, warto zwrócić uwagę na płytki z firmy Paradyż, seria Synergy to bardzo eleganckie płytki o standardowych wymiarach, posiadają one 30 cm wysokości oraz 60 cm długości. Oczywiście dostępne są w wielu kolorach, na stronie https://e-plytki.eu/pl/c/SYNERGY/6385, możemy zobaczyć różne modele Synergy, sprawdzić które z nich najlepiej będą pasowały do naszej łazienki.